Fizioterapeita
padomi

  Martā pie mums viesojās SMVA (Sporta Medicīnas Valsts Aģentūra) speciālisti: Rehabilitācijas nodaļas  vadītāja rehabilitologs Dr.Aelita Gaile un nodaļas fizioterapeite Liga Kalniņa

  Vecākiem ne tikai stāstīja, kāpēc ir tik svarīgi savlaicīgi fiziski attīstīt skolēnus, bet arī parādīja visvienkāršākos vingrinājumus, kurus var izpildīt mājās kopā ar bērnu.

Nu bet visu pēc kārtas...

        Pirmskolas vecuma bērni prasa no vecākim īpašas rūpes. Vielmaiņa pirmskolniekiem ir augsta, tāpēc nekādā gadījumā nedrīkst aizmirst par pareizo uzturu un par to, ka bērnam pietiekami ilgu laiku vajag atrasties svaigā gaisā. Ļoti nepieciešami ir arī ievērot stāju.

        Skolā bērnu gaida liela slodze, tāpēc pirmskolas vecums ir tas laiks, kad vajag maksimāli pacensties uzlabot psihisko un fizisko pirmskolnieka attīstību, lai ieguldītu pamatus stiprai veselībai un sekmīgam mācību darbam. Ir svarīgi pēc iespējas agrāk uzsākt stājas defektu profilaksi un tās traucējumu korekciju, lai skolā bērnam nerastos paaugstināta nogurdinātība, galvassāpes un ķermeņa muskuļu sāpes.

        Stāja veidojas no pašas agrās bērnības un ir atkarīga no harmoniskās muskuļu darbības, kaulu, saišķu, locītavu, nervu stāvokļa, to attīsatības vienmērības, no fizioloģiskajiem migurkaula izliekumiem. Bērna vāja fiziskā attīstība noved pie stājas traucējumiem, stājas traucējumi apgrūtina iekšējo orgānu darbību, kas, savukārt, pasliktina turpmāko fizisko attīstību.

        Jāatceras, ka ārstēt vienmēr ir grūtāk, nekā novērst patoloģiskā procesa attīstību. Par ārstnieciskās fizkultūras devīzi kļuva Tisso (Šveices mediķis, 1728. – 1797.) aforisms:

«Kustība var aizvietot dažādas zāles, toties nekādas zāles nav spējīgas aizvietot kustību.»

        Ir pierādīts, ka kustību aktivitāte stimulē garīgo un emocionālo attīstību.
       Var nodarboties ārstnieciskās fizkultūras grupās, apmeklēt baseinu, klubus, izbraukt ceļojumos pa brīvdienām. Bērnu priekšā atveras sporta sekciju durvis, kļūst  pieejami daudzi sporta veidi: daiļslidošana, vingrošana, teniss, vieglatlētika.

        NODARBINOŠĀS JAUTRĀS SPĒLES STĀJAS NOSTIPRINĀŠANAI

        Ļoti vienkārša un un tai pašā laikā ļoti interesanta ir spēle – nēsāt priekšmetus uz galvas. Var censties izpildīt vienkāršus uzdevumus: «Atnes lelli! Apsēdies uz dīvāna! Paskaties pa logu!» Tikai darīt to visu vajag, turot grāmatu uz galvas.
       Sacentieties ar bērnu, uzlieciet arī sev grāmatu uz galvas; vai tētim, kad viņš skatās futbolu. Paskatieties, kam pirmajam grāmata nokritīs!

SPĒLĒJAM SPĒLI «KAĶĒNS»

  (Kaķēna vietā var būt tīģerēns vai kucēns, atkarīgi no bērna interesēm.)

 

•  Sākumstāja: bērns stāv četrrāpus.

•  Kaķēns pastiepjas: nosēsties uz papēžiem, rokas taisnas, atliekties, un atmest  galvu.

•  Kaķēns šņāc: izdarīt apaļu muguru, cenšoties ar zodu pieskarties pie krūts – uzmet kūkumu un šņāc uz suni.

•  Kaķēns murrā: atliekt muguru un augsti pacelt zodu – murrā un grib, lai viņu paglāstītu, var «paluncināt astīti».

•  Kaķēns sniedzās pēc augļiem kokā: pacelt labo roku augsti jo augsti, cenšoties aizsniegt ābolu, pacelt kreiso roku – aizsniegt bumbieru, var tāpat arī paeksperimentēt ar kājām.

•  Kaķēns mācās peldēt: apgulties uz vēdera. Pacelt galvu un izpildīt riņķveida kustības ar rokām, imitējot brasa stilu.

•  Kaķēns brauc ar velosipēdu: apgulties uz muguras, salocīt kājas un imitēt pedaļu griešanu.

SMVA
(Sporta Medicīnas Valsts Aģentūra)
smva.gov.lv

RAIŅA BULVĀRIS 27
RĪGA, LV-1050, LATVIJA
TĀLRUNIS:
(+371) 67226002
(+371) 67227306
            29170448

FAKSS: (+371) 67227306

E-PASTS::  smva@smva.gov.lv

PIEŅEMŠANAS LAIKS: no 9:00 līdz 17:00